PROJEKT NA ÚROVNI OČÍ

Tak zní název česko-německého projektu, který od letošního roku probíhá v naší církevní mateřské školce Klíček. Název pokračuje – „du und já, ich und ty. Partnerské předškolní vzdělávání Rumburk – Sebnitz.“ Děti z naší školky se budou po dobu tří školních let setkávat s dětmi ze školky v Sebnitz, společně si hrát a poznávat základy jazyka sousedů. Na jejich cestách je budou v podobě plyšových maskotů či obrázků doprovázet dva kamarádi – sova a rys, kteří se v lecčem liší, například různou „úrovní očí“, na které se pohybují, a mnohé mají společné, třeba právě bystré oči.  

První společná akce proběhla v září, kdy děti s doprovodem vyrazily na seznamovací setkání se svými budoucími německými partnery a snad i kamarády do jejich školky Pod Duhou (Christliche Kindertagesstätte »Unterm Regenbogen«). Setkání se vydařilo, poznali jsme nové tváře a jména a odvezli si hezké zážitky. Nezkalilo je ani trochu delší cestování – za pohodlnou a spolehlivou přepravu děkujeme společnosti Quick Bus, s jejímiž malými oranžovými autobusy budeme cestovat pravidelně.

Partnerská školka je pro naše děti zajímavá již svými rozměry, jak ony tak my dospělí zde máme co objevovat. Budova nabízí ve dvou podlažích různé tematické prostory – herny, pracovny, tvořivé a hrací koutky. Rozmanitá je i zahrada se svými hracími prvky a zákoutími. Pro leckoho může být překvapivá míra volnosti a důvěry, se kterou se zde děti pohybují. Hlavní je však celková atmosféra školky, kterou vytváří přátelský a vstřícný personál. Právě to bylo spolu s křesťanským zaměřením rozhodujícím důvodem pro výběr partnera projektu.  Hrací a tvořivé možnosti naší školky se díky projektu brzy rozšíří o přístřešek pro venkovní aktivity dětí, který vznikne rekonstrukcí zahradních kůlen.

Nyní máme za sebou již druhé setkání, které se uskutečnilo v pátek 20. října, tentokrát u nás. Německé děti na oplátku zažily atmosféru malého rodinného zázemí se svou intimitou a útulností. Po úvodním ranním kruhu s přivítáním, setkáním sovy a rysa a zpíváním česko-německých písniček pokračoval duchovní a tvořivý program v prostorách kostela a čajovny Na Kopečku, s tématem Díkůvzdání za úrodu. Další setkání 24.listopadu v Sebnitz bude již ve znamení blížícího se adventu.

Projekt je realizován díky podpoře Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj, Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014 – 2020. Poděkování patří také těm, kdo se podíleli na vzniku

 

projektu a věnovali jeho přípravě mnoho hodin svého času. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sova a rys se chystají na zimu

Máme za sebou třetí společný potkávací den v rámci česko-německého partnerského projektu Na úrovni očí. Sova přijala rysovo pozvání a spolu s dětmi z farní školky Klíček se poslední listopadový pátek vypravila na další návštěvu do školky Pod duhou v Sebnitz. Počasí nám opět přeje a stejně usměvavý jako dnešní den je i řidič žlutého minibusu. Jedeme sice teprve podruhé, ale už jsou z nás zkušení cestovatelé, každý má svůj batůžek se vším důležitým. Cesta rychle ubíhá a v Dolní Poustevně se k nám přidává Tom, který nám dnes bude dělat jazykovou posilu namísto faráře Filipa.

Subscribe to RSS - PROJEKT NA ÚROVNI OČÍ